Ana

RO

Ana-Maria Ursu a absolvit Universitatea „George Enescu”, Facultatea de Teatru, Secția Actorie la Iași. A obținut un master în Arta Actorului la aceeași facultate. A fost angajată la Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani din 2008 până în 2011. În perioada respectivă a interpretat mai bine de 20 de roluri în cadrul teatrului respectiv. Din 2012 a decis să se îndrepte spre mediul independent. A fondat Teatrul Basca împreună cu Victor Dragoș și Andrei Ursu în 2017. În anul 2020 a regizat spectacolul „Fluturii sunt liberi” datorită căruia Teatrului Basca i-a fost acordat Premiul British Council la Premiile Uniter ediția 2021. În 2021 a regizat spectacolul „PROFu” despre violență și bullying în școli, spectacolul jucându-se în 5 licee timișorene, fiind urmat de discuții cu profesorii și elevii, discuții moderate de către psihologi. A coordonat producția spectacolelor „Puf Buf” în care actorii au fost copii surzi și a contribuit la crearea perfomance-ului „La început a fost tăcere”, la care au participat adulți surzi. În 2022 a regizat spectacolul „Deasupra capului”, rezultatul unei perioade de documentare în cadrul comunității persoanelor fără adăpost din Timișoara. În perioada 2018-2022 a jucat în următoarele spectacole ale Teatrului Basca: „Altă zi cu soare”, „Ură și pisoi”, „Invizibilii”, „Casa cu Maimuțe”, „Animal Crossing” „Turnul”, „Copacul”, „Ce-am avut. Ce ne-au dat.”

EN

Ana-Maria Ursu graduated from "George Enescu" University, Faculty of Theatre, Acting Department in Iași. She obtained a Master's degree in Actor's Art at the same faculty. She was employed at the "Mihai Eminescu" Theatre in Botoșani from 2008 to 2011, where she played more than 20 roles. In 2012, she decided to go independent. He founded the Basca Theatre together with Victor Dragoș and Andrei Ursu in 2017. In 2020, she directed the show "Butterflies Are Free" thanks to which the Basca Theatre was awarded the British Council Prize at the Uniter Awards 2021 edition. In 2021, she directed the show "PROFu" about violence and bullying in schools; the show was performed in 5 high schools in Timișoara, followed by discussions with teachers and students moderated by psychologists. She coordinated the production of the "Puf Buf" performances in which the actors were deaf children and contributed to the creation of the performance "In the beginning was silence", in which deaf adults participated. In 2022, she directed the performance "Above the Head", the result of a period of documentation within the homeless community in Timișoara. In 2018-2022, she performed in the following shows of the Basca Theatre: "Another Sunny Day", "Hate and Kittens", "Invisibles", "House with Monkeys", "Animal Crossing" "The Tower", "The Tree", "What I had. What They Gave Us."